İş ile İlgili En İyi 10 Film

1270

İşinizde size yardımcı olabilecek film arayıp bulamıyorsanız, işte size bazı tavsiyelerimiz…

1.Yurttaş Kane (1941)

1

Bugüne kadar çekilmiş en iyi film olmasa da, iş dünyası filmleri arasında en iyisidir. Orson welles’in yazdığı ve yönettiği filmde zengin medya patronu Charles Foster Kane’in çalkantılı hayatını konu almaktadır. Bu filmde William Randolph Hearst’tan esinlenilmiştir. Kullanılan ışık teknikleri ve kamera açılardan dolayı çok uzun süre derslere konu olmuştur. 1941’de en iyi film ödülünü aldı.

2.Wall street (1987)

2

1980’lerin iş dünyasının perde arkasına bakan bu filmde, genç ve hırslı bir broker Wall Street efsanesi Gordon Gekko’nun gücü, statüsü ve finansal sihirbazlığı tarafından baştan çıkartılır ve yasadışı ve çekici şirket ajanlığı dünyasına girer. Gekko parasını iyi çocuklarla oynayarak kazanmış biri değildir. Saygısız, para ve güce aşık bir adamdır Ve Bud Fox’u sınırlara itmeye zorlar. Bu filmi Oliver Stone yönetmiştir. Başrollerinde Michael Douglas ve Charlie Sheen ‘in oynamıştır.

3.Ticaret Yolları (1983)

10

İronik, sarkastik, sosyal içerikli. Dan Aykroyd ve Eddie Murphy muhteşem bir performans sergilemişler. 1983 yılı için film bazı sosyal tabulara saldırıyor, Murphy sokakta yaşayan, hapisten yeni çıkmış bir insanken, kendini lüks bir hayatın içinde buluyor. 1980’de ortaya çıkan Amerikan rüyasının yanlış anlaşılması ile.

4.Glengarry Glen Ross (1992)

3

Oyuncular listesinde Al Pacino, Jack Lemmon, Alec Baldwin, Ed Harris, Alan Arkin, ve Kevin Spacey olunca bunun bir klasik olduğunu anlıyorsunuz. Borsa spekülasyonları, menkul değerler sinemaya taşınmış. Sorgulanası hayatlar ve adamların hayatını anlatıyor.

5.Jerry Maguire (1996)

4

Jerry Maguire , menajer Lee Steinberg’ın hayatından esinlenmiş. (müşterisi olan Dallas Cowboys’ın quarter back oyuncusu Troy Aikman la olan başarı hikayesi)

Film spor menajerliğinin diğer taraflarını da göstermektedir ama üzgünüz bayanlar ama tüm menajerler Tom Cruise’a benzemez. Kendine odaklanmış olan atletleri temsil eden Rod Tidwell (Cuba Gooding Junior). Başka bir uyarı: Bu ilk randevu için güzel bir filmdir.

6.Kapıdaki Barbarlar (1993)

5

80’ler… herkesin büyük vurgunlar yaptığı bir zaman, fakat R.J.R. Nabisco’nun CEO’su F. Ross Johnson, her fırsatı servet yapmak için kullandı. Johnson (James Garner), Nabisco’nun tüm hisselerini alıp şirketi ele geçirmeye karar verdiğinde hiçkimse bu yayılmaya hazırlıklı değildi. Güçlü bir kahvaltının ardından sizi öğlen yemeğinde yiyebilirler. Film Bryan Burrough ve John Helyar tarafından yazılmış bir kitaptan alınmıştır.

7.Goodfellas (1990)

6

Bir zamanlar bilge bir adam “iş yaşamında gidip birinin kafasına balyozla vurmanıza gerek yok ama agresif olmak zorundasınız.” demiş. Geleneksel işler perde arkası anlaşmaların, gizli el sıkışmaların, arkadan vurmaların, anlaşma sonrası şok edici sürprizlerin kaynağı olmuştur. Goodfellas’ı seçtik çünkü bir grubun dinamiği üzerinde yoğunlaşmış: bireylerin rollerinin ve başarılarının nasıl değiştiğini gösteren açgözlülük, aşk, onur, güven ve aldatmanın motiflediği başarılı bir film.

8.Pirates of Silicon Valley (2000)

7

Microsoft/Apple savaşı canlandırılıyor. Anthony Michael Hall bir yazılım imparatorluğu olan Microsoft’tan William Gates’i, ER’dan tanıdığımız Noah Wyle ise Apple’ın kurnaz programcılarından Steve Jobs’ı oynuyor. Film bazı kesitlerinde kalitesiz olabiliyor ama bu iki dev firmanın savaşını ve ortaklıklarını güzel bir perspektif sunarak vermiş. Hatırda kalacak kısım Gates’in o zamanlar Goliath IBM olan firmayı kendineyse Dos’la ilgili biraz bilgi vermesi üzerinde kandırması. Gates DOS’u kendi yarattığını iddia ederken, hak sahipleri kendilerinin DOS’un arkasındaki beyin olduklarını söylüyorlar. Film Jobs’ı gezegendeki en adi adam olarak gösteriyor. Bu filmin listede olmasının sebebi size zengin olmak için ne kadar hırs, azim, özveri ve yenilik gerektiğini göstermesi.

9.Clerks (1994)

8

İşin yüksek riskli finans, hukuk davaları, medya ve emlak imparatorluklarıyla ilgili oluğunu kim söyledi? Çalışmış ve lisede bir markette çalışmakla kısıtlandırılmış olan biri olarak bu duygusal amaçlar listesinde bulunuyor. 27,575$’lık tutumlu bütçesine rağmen, market kasasının arkasından hayata histerik olarak bakan bu gözler ileride bir tarikat oluşturuyor. Clerks tembel bir işçi sınıfı ayyaşının hikayesi. Ve bu yüzden çok güzel bir iş filmi: iş dünyasındaki insanların büyük kısmı parayla ilgilenir. Bu kitleler üzerinde etkin olursanız ancak o zaman büyük patronların ilgisini çekebilirsiniz.

10.Boiler Room (2000)

9

Boş kutu toptancısı olarak çalışan bir firma ile ilgili. Boiler Room, satış stratejileri ve ABC prensibi (Always Be Closing= Her zaman satışı bitirin) ile ilgili büyük bir iş filmi olsa da satış departmanını bu filme götürüp onlardan eğlenmelerini ve takım ruhu oluşturmalarını beklemeyin. Bu film büyük güç olan para ve bir başkasının zaman zaman onu çalmak için ne yollara başvurabileceği ile ilgilidir. Film daha çok satış ile ilgili ve oldukça iyi.