İstanbul’un En İyi Manzaralı 10 Tepesi

11686

Molla Aşkı Parkı / Fatih:

10

Hep orada olmasına rağmen İstanbullular için yeni keşfedilmiş mekânlardan biridir Molla Aşkı Parkı. Daha öncesinde oldukça harap vaziyette olan ve kimsenin uğramadığı, ancak civarda oturan mahallelinin bildiği bu bölge, İstanbul’un doğu yakasına açılır. Balat-Ayvansaray sırtlarını, Galata’yı, Sütlüce’yi, Çamlıca’yı, Haliç’i, Fener’i çay içerek yudumlayabilirsiniz.

Yuşa Tepesi / Beykoz:

9

İstanbul’un en yükseği, hiç şüphesiz Beykoz sırtlarında bulunan Yuşa Tepesi’dir. Buradan İstanbul’u izlerken büyük bir havuza bakıyormuş hissine kapılırsınız.

Yavuz Selim Camii Dış Avlusu:

8

Balat semtinin hemen üzerinde yükselen ve Yavuz’un oğlu Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan cami, Haliç bölgesini dürbünle bakar gibi çok rahat bir şekilde izleyebileceğiniz bir tepeliktir.

Ulus Parkı:

7

Boğaziçi Köprüsü, Selimiye Kışlası, Topkapı Sarayı ve Üsküdar’a doğru çizilen kaviste eşsiz bir manzara sizi bekler. Yemyeşil ağaçların arasından Boğaz’ın masmavi sularını izlemek İstanbul’a sizi bir kere daha âşık edebilir.

Topkapı Sarayı Mecidiye Köşkü terası:

6

Yüksekliği çok fazla olmasa da Kızkulesi’ni tam karşıdan görebileceğiniz Topkapı Sarayı’nın avlusundaki balkon, Boğaziçi’nin giriş çizgisidir âdeta. Sarayburnu’nu, Karaköy’ü, Tophane’yi, Dolmabahçe’yi, Beşiktaş’ı, Boğaziçi Köprüsü’nü, adaları, denizde gezinen balıkçıları, gemileri ve martıları izleyebileceğiniz köşk, Sultan Abdülmecid tarafından Topkapı Sarayı’nın bahçesine inşa ettirilmiştir.

Kalafat Yeri ve Süleymaniye:

5

İstanbul’un ortasından İstanbul’u izlediniz mi hiç? Perşembe Pazarı’nın Haliç sahiline uzanan, Galata Köprüsü ve Unkapanı Köprüsü arasındaki yaklaşık 700 metrelik bir görüş açısına sahip bölge, bir tabloyu andırır. Denizden beş-on metre yükseklikte olmasına rağmen Sarayburnu, Aya İrini, Ayasofya, Galata Köprüsü, Çamlıca Tepesi ve Kız Kulesi’ni görebileceğiniz teras, Galata’yı da tam karşıdan görür.

Sevda Tepesi / Vaniköy:

4

130 metrelik bir yüksekliğe sahip tepe, Haliç’in girişi ve Şemsipaşa koyuna kadar seyir sunar. 100 derecelik bir panoramik görüntü ile kendisini size açar. Tepe ve çevresi Kandilli Rasathane Müdürlüğü’ne ait olduğu için tepenin her yerinden manzarayı izlemek mümkün değildir.

Rumeli Hisarüstü / Nafi Baba Tepesi:

3

İşte İstanbul’a açılan bambaşka bir Boğaz manzarası daha… Hem de belediye otobüslerinin son durağında. İstanbul’un içinden geçip son durakta yine İstanbul’a açılmak bu şehrin güzelliklerinden biri işte.

Otağtepe

2

Anadolu yakası Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün üst kısmında yer alan, karşısında Rumeli Hisarı, sağında Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, solunda 1. Köprü bulunan bu tepe, İstanbul’a bakış açısı en geniş olan, boğaza tamamı ile hakim, masallarda bile anlatılmayı hak eden koca bir tabloyu anımsatıyor size.30 bin metrekarelik yeşil alan üzerinde 711 ağaç 89 çalı, ve 8500 farklı bitkiyle muhteşem bir manzara eşliğinde sizi adeta büyülüyor diyebiliriz.

Büyük Çamlıca:

1

İstanbul’un en çok bilinen ve ziyaret edilen seyir teraslarından olan Büyük Çamlıca Tepesi, 268 metre yüksekliğinde olup büyüleyici bir manzaraya sahiptir. Boğaz’ın mavi suları, Boğaziçi Köprüsü ve Avrupa Yakası’ndaki gökdelen siluetiyle tam da çayınızı yudumlayacağınız bir balkon gibidir.