İstanbul’un En İlginç Müzeleri

7783

1) Türk Vakıf Hat Sanatları Müzesi

Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı olan ve İstanbul’un Beyazıt İlçesinde bulunan Türk Vakıf Hat Sanatları Müzesi II. Beyazıt Külliyesine ait olan Beyazıt Medresesi içindedir. Daha önce giriş kapısının sağında, büyük dikdörtgen havuz bulunduğundan, halk arasında “Havuzlu Medrese” olarak da tanınmaktadır. Padişah II. Beyazıt tarafından 1506-1508 yıllarında yaptırılmıştır.

1

2) İtfaiye müzesi

ilk defa 1931 yılında itfaiye çalışanları tarafından Fatih’te bulunan İtfaiye Daire Başkanlığı binası olarak kullanılan, bu tarihi yapının yanında ek bir bina yapılarak açılmıştır. Müze koleksiyonlarının bakım onarım ve binanın tadilatı gibi nedenlerle zaman zaman kapalı kalmış, 1989 yılında açılan müze 1997 yılında restorasyon nedeniyle tekrar kapatılmıştır.İtfaiye Müzesi 2008 yılında restorasyona alınarak müzedeki eserler Başakşehir itfaiyesi deposuna tahliye edilmiştir. Müze Beşiktaş’ta Kılıç Ali Paşa Su Sarnıcı olarak bilinen yeni binasına taşınarak yeni düzenlemesiyle Müze Uzmanları tarafından yeniden tasnif edilerek 15 Mart 2013 tarihinde hizmete açılmıştır.
Ziyaret Gün ve Saatleri: Cumartesi ve Pazar günleri dışında 08.30 – 16.30 saatleri arasında ücretsiz gezilebilir.

2

3) PTT Müzesi

Yeni Postane`nin arkasında ve alt katında bulunmaktadır. Ulaştırma Bakanlığı İstanbul PTT Başmüdürlüğü yönetimindeki müze, Posta, Telgraf ve Telefon, Pul olmak üzere üç ayrı bölümden meydana gelmiştir. Müzede ilk defa 23 Ekim 1840’ta başlayan, posta hizmetlerinde kullanılan araç ve gereçler sergilenmektedir. Ayrıca burada posta hizmetlerinin günümüze kadar geçirdiği devreler de görülmektedir. Posta çantaları, merkez çantaları, posta kutuları, posta hatlarını gösteren haritalar ile bugün de kullanılan otomatik damgalama makineleri bu bölümdedir.
Ziyaret Gün ve Saatleri: Cumartesi-Pazar ve resmi tatil günleri dışında her gün 08.30-12.30 ve 13.30-17.30 arasında ziyarete açıktır.
Ziyaret Ücretleri: Müzeye ziyaret ücretsizdir.

3

4) Hilmi Nakipoğlu Fotoğraf Makineleri Müzesi

Müzede Hilmi Nakipoğlu’nun topladığı fotoğraflar ve fotoğrafçılıkla ilgili malzemeler sergilenmektedir. Bunlar arasında 1896`da yapılmış fotoğraf makinesinden başlayarak günümüze kadar gelen çeşitli marka ve ölçüde 900 adet fotoğraf makineleri vardır.
Ziyaret Gün ve Saatleri: Hafta içi her gün 09.00-17.00 saatlerinde ücretsiz olarak ziyarete açıktır.

4

5) Feyhaman Duran Müzesi

Atatürk portresiyle tanınan ressam Feyhaman Duran ve eşi Güzin Duran’ın 1969 yılında İstanbul Üniversitesi’ne bağışladıkları ev, 2001 Haziranından bu yana müze olarak hizmet veriyor. Herkese açık olan evin ve atölyenin restorasyonu, İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü tarafından, Araştırma Fonu destekli Güdümlü Projeler kapsamında 2001 yılında tamamlandı. Feyhaman Duran Kültür ve Sanat Evi, bir yönerge taslağı ile Güzel Sanatlar Bölümü Başkanlığı’nın kontrolüne verilmiştir ve b ölümün sorumluluğunda ziyarete açıktır.

5

6) Karikatür Ve Mizah Müzesi

Müze ilk olarak 1975 yılında, Karikatürcüler Derneği`nin girişimi ile İstanbul Belediyesi tarafından Tepebaşı`nda açıldı, ancak 12 Eylül 1980 tarihinde kapatıldı. Daha sonra bu binanın yıkılması ile müze de tamamen kapanmış oldu.
27 Şubat 1989 tarihinde Saraçhanebaşı`nda Atatürk Bulvarı üzerinde Bozdoğan Kemeri bitişiğinde yer alan Gazanferağa Külliyesi`nde yeni müze hizmete girdi.
Ziyaret Gün ve Saatleri: Karikatür ve Mizah Müzesi, Pazar-Pazartesi haricinde her gün 10.00-16.30 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebilir.

6

7) Yıldız Şehir Müzesi

Osmanlı İmparatorluğunun dördüncü büyük sarayı olan Yıldız Sarayı`nın Güzel Sanatlar binasında 1988 yılından beri hizmet vermektedir.
Müzenin kuruluş tarihi 1939 yılına kadar inmektedir. Beyazıt’taki Belediye Kütüphanesi’nde açılan müze, 1945 yılından sonra Saraçhane`de bulunan Gazanfer ağa medresesinde Belediye Müzesi adı ile hizmet vermeyi sürdürmüştür.

1988’de Yıldız Sarayı’na taşınan ve Şehir Müzesi adıyla yeniden hizmete açılan müze, sergileme alanı olarak düzenlenen, iki katlı uzun salondan oluşmaktadır. İstanbul kenti için önemli bir müze niteliğini taşıyan Şehir müzesinin koleksiyonunda genellikle 18 ve 19 ncu yüzyıla tarihlendirilen etnografik ve tarihsel nitelikteki eserler bulunmaktadır.
Ziyaret Gezi Gün ve Saatleri: Pazar ve Pazartesi günleri dışında 09.00 – 16.30 saatleri arasında ziyarete açıktır.

7

8) Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

Tarabya’daki Klasik Otomobil Müzesi, geçmişin büyüsünü yaşamak isteyenleri bekliyor…
Her biri otomobil tarihinde kilometre taşı olmuş klasiklerle dolu olan Klasik Otomobil Müzesi.
1920-1970 arası döneme ait 60’ın üzerinde otomobilin sergilendiği Klasik Otomobil Müzesi 5’inci yılını geride bıraktı. Klasik otomobil tutkunlarının mekanı olarak bilinen müze, İstanbul’da farklı ve nostalji kokan bir ortamda toplantı, ürün tanıtımları ve düğün gibi çeşitli organizasyonları yapmak isteyenleri bekliyor.
Ziyaret Gün ve Saatleri: Müze Cumartesi günleri 11.00-18.00 saatleri arasında açık olup diğer günler kapalıdır.
Ücret: 5 TL

8

9) Oyuncak Müzesi

İstanbul Oyuncak Müzesi 23 Nisan 2005 yılında Sunay Akın’ın ailesinden kalma Göztepe’deki köşkünde kurulmuştur. Yazar, müze kurma fikrinin temellerini daha çocukluk yıllarında atmıştır. Sunay Akın 6 yaşında ailesi ile birlikte İstanbul’a yapmış olduğu bir seyahatte Arkeoloji Müzesini ziyaret eder. Bu geziden o kadar etkilenir ki müzeciliği oyunlarına katar ve en çok sevdiği oyun haline gelir. Ancak diğer çocuklar pek ilgi göstermediklerinden oyunu hep kısa sürer.Müzedeki oyuncakların sayısı ve çeşidi konusunda sınır bulunmamaktadır. Oyuncak müzesinden içeri adımınızı attığınız anda sizi masalsı bir dünya beklemektedir. Evcilik oynadığınız bebeğiniz, kurşun askerleriniz, metal arabalarınız, çocukluğunuz, anılarınız sizleri bekliyor. Sunay Akın, yurt içinden ve yurt dışından yaklaşık dört bin adet antika oyuncak topladı. En eski oyuncak 1817 yılına ait, Fransa`da yapılan bir oyuncak keman… 1820 yılında Amerika`da yapılan bir bebek, yine aynı ülkeden 1860 yılına ait misketler, Almanya`da yapılan yüz yaşında teneke oyuncaklar ve porselen bebekler müzenin en eski eserleri arasında.
Ziyaret Gün ve Saatleri: Pazartesi günleri haricinde, hafta içi, 09:30-18:00; hafta sonları ise 09:30 – 19:00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
Ziyaret Ücretleri: Tam:10 TL İndirimli:7 TL`dir.

9

10) Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi Türkiye`de Ulaşım, Endüstri ve İletişim tarihine adanmış ilk önemli müzedir. Haliç`in kıyısında, endüstriyel arkeolojinin önde gelen örneklerinden olan muhteşem binalar içinde yer alan koleksiyonu gramofon iğnesinden gerçek boyutlarda gemilere ve uçaklara kadar uzanan binlerce objeyi içermektedir. Müze, konumu, bulunduğu tarihi mekan ve İstanbul`un her iki yakasına da yakın oluşuyla oldukça iddialıdır. Müzenin dünya çapındaki beğenisi, bünyesindeki yetenekli mühendisler ve zanaatkarlar tarafından yaratılmış, insanoğlunun dehasını ve çalışkanlığını yansıtan objelerden kaynaklanmaktadır.
Ziyaret Gün ve Saatleri: Salı – Cuma: 10:00-17:00 / C.tesi – Pazar: 10:00-19:00
Ziyaret Ücretleri:
Müze
Yetişkin:10 ytl.
Öğrenci:5 ytl.
Denizaltı
Yetişkin:5 ytl.
Öğrenci:4 ytl.
Keşif Küresi
Yetişkin:5 ytl.
Öğrenci:3 ytl.

10