‘Friends’ Hayranlarının Bilmesi Gereken 11 Şey

6602

1994 yılından 2004 yılına kadar televizyonların en çok sevilen ve izlenen dizisi olan ‘Friends’ ile ilgili en çok bilinen şeyleri sizler için sıraladık.

 

1) Tanıtım Müziği

Hemen hemen her Friends takipçisi dizinin çok meşhur olmayan tanıtım müziği  The Rembrandts’ın “I’ll Be There For U” şarkısını söyleyebilir. Dizinin yayınlandığı dönemde bu şarkı “Billboard Hot 100” listesi içine girmekle kalmaz aynı zamanda radyoların en üst sıralarında çalan şarkılar arasında da yerini alır. Fakat şöyle bir gerçek var. Dizinin tanıtım müziği için ilk seçenek REM’den “Shiny Happy People”dır.

 

2) Diğer Aktörler

‘Friends’ dizisini Jennifer Aniston ve Courteney Cox gibi yıldızlar olmadan hatırlamak zor olabilir. Fakat diğer birçok aktör vardır ki oynadıkları roller ile ödül dahi kazanmışlardır. Ve Jon Favreau ve Jon Cryer “Chandler” rolünde oynamak istemişler ve yapımcılar Ellen DeGeneres ve Janeane Garofalo’ya “Phoebe.” rolü için teklif götürmüşlerdir. Ayrıca Hank Azaria “Joey” rolünde oynabileceğini söylemiş ve Courteney Cox ve Tea Leoni “Rachel” Rolünü kazanmalarına rağmen geri çevirmişlerdir.

2

3) Gunther

Central Perk dediğimizde aklınıza gelen ilk isim olan ‘Gunther’ konuşması olan bir role sahip değildi. Hatta ilk sezonda ismi bile yoktu. Onu oynayan aktör James Michael Tyler, dizinin ilk dört sezonu boyunca the Bourgeois Pig isminde bir cafede çalıştığını biliyor muydunuz? Bundan dolayı popülaritesi onun yardımcı rolünde başarılı olmasına katkı sağlamış.

2

4) Dizi Bağlantısı

Dizi karakterlerinin isimlerini nereden aldığını düşünüyorsanız, “All My Children”‘daki karakterlere bakabilirsiniz. “Chandler” ismini, dizide meşhur olmayan “Chandler Ailesi”nden; “Rachel Green” ise ismini “Janet Green” den almıştır.

1

5) Buzdolabı

Dizi karakterlerinin her zaman Monica’nın apartmanındaki buzdolabına giderek kendilerine birer içki aldıklarını biliyoruz. Fakat bu içecekler ve buzdolabı düşündüğünüz gibi bir aksesuarı değil. O buzdolabı sürekli çalışır vaziyette idi ve set ekibinde çalışan herkes içinde bulunan içeceklerden faydalandı. Ayrıca Matt LeBlanc bir röportajında “Sanki burada bir fare ölmüş gibi kokuyor” dedi.

2

6) Misafir Ünlüler

Susan Sarandon, Sean Penn, Reese Witherspoon, Christina Applegate, Bruce Willis, Charlie Sheen, Julia Roberts, Brad Pitt, ve Tom Selleck gibi birçok aktör dizide misafir olarak yer aldı. Willis ve Applegate bu performanslarıyla Emmy Ödülü bile aldı.

3

7) Beyaz Köpek

Joey’in zengin olduktan sonra apartmanı için satın aldığı beyaz köpek heykelini hatırladınız mı? İlk ekranda görüldüğü bölümden sonra dizide kalan çok meşhur bir aksesuar oldu. Fakat gerçek köpek Jennifer Aniston’un gerçek hayatında yer alıyor. Bu köpek Jennifer’ın en yakın arkadaşının onun oyunculuk kariyerinin başlangıcında verdiği bir hediye…

4

8) Jessica Rabbit

Dizinin bir bölümünde, bazı karakterler şans verildiğinde yatacakları ünlü isimlerin listesini yaparlar. Chandler’ın listesindeki bir kişi, “Friends”de Chandler’ın babasını oynayan ve “Who Framed Roger Rabbit?” filminde Jessica Rabbit karakterini seslendiren Kathleen Turner’dır.

1

9) Cox’un Hamileliği

Friend dizisinin son sezonun ana konularından biri Monica ve Chandler’ın bebek sahibi olma girişimleri idi. Fakat Monica hamile kalamayacağını farketti. Gerçekte ise, Cox dizide hamile kaldı ve yapımcılar kendisine bol kıyafetler giydirdi. Birkaç ay sonra dizi sona erdi ve Cox tek kızı olan Coco Riley Arquette’yi dünyaya getirdi.

1

10) Yaş Farkı

Dizide Courteney Cox’un büyük kardeşi Ross’u David Schwimmer oynasa da, gerçek hayatta Courteney Cox, David Schwimmer’dan 2 yaş daha büyüktür. Matthew Perry’nin karakteri olan Chandler Rose ile aynı yaşta olduğu farzedilir fakat Matthew Cox’dan 5 yaş daha küçktür. 1963’te dünyaya gelen Lisa Kudrow ise dizinin en yaşlı karakteridir.

1

11) Maaşlar

Dizinin ilk sezonunda altı yıldızdan her biri bölüm başı $22.500 alırken, son sezonda bu rakam bölüm başı $1.000.000 kadar çıkmıştır.

1