Dünyanın En Sadık Köpekleri

8820

Lao Pan’ın köpeği

Çinli Lao Pan 2001 yılında hayatını kaybedince, birlikte yaşadığı küçük köpeği mezarının başından haftalarca ayrılmadı. Çok sevdiği sahibinin mezarının başından bir saniye bile ayrılmayan köpek, tam 7 gün hiç bir şey yemeden nöbet tuttu. Köpeği bir türlü mezarlıktan ayıramayan komşular, çareyi köpeğe yemek getirmekte buldu. Komşular mezarlığa bir köpek kulübesi inşa etmeyi bile düşündüler.

1

Hawkeye

Labrador cinsi Hawkeye, sahibi John Tumilson’un ölümü için düzenlenen cenaze töreninde görenleri hayrete düşürdü. Sahibini kaybetmenin acısını yüreğinde hisseden köpek, tabutun önüne giderek yere yattı ve bir süre yerde hareketsizce bekledi. O unutulmaz anlar Tumilson’un kuzeni Lisa Pembleton tarafından fotoğraflandı ve sosyal medyada defalarca paylaşıldı…

2

Hachiko

O, dostuna gösterdiği sadakatle Japonya’da sembol haline gelmiş bir canlı: Hachiko… Tokyo Üniversitesi’nin ziraat fakültesinde görevli olan Profesör Hidesaburo Ueno, 1924 yılında Hachiko isimli bir köpeğe bakmaya başladı. Akita cinsi kızıl kahverengi köpek ile sahibi arasında kısa sürede kuvvetli bir bağ oluştu. Hachiko her sabah işe giden sahibine yakınlardaki Şibuya tren istasyonuna kadar eşlik etti ve sonra eve geri döndü. Sonra bir gün Ueno onu evine geri getiren trenden indiğinde karşısında Hachiko’yu gördü. Köpek sahibinin trenden ineceği saati hesaplamış ve onu karşılamak için Şibuya istasyonuna gitmişti.

3

Bu hoş sürpriz daha sonra ikilinin geleneği haline geldi ve her gün iş çıkışı Ueno’yla Hachiko istasyondan evlerine beraber döndüler. Bir gün, 1925’in Mayıs ayında Hachiko her gün yaptığı gibi sahibini beklemeye başladı. Saatlerce istasyonun çıkışında bekledi, ama kimse gelmedi. Ertesi gün de oradan ayrılmadı. Ve onu takip eden gün de..Hachiko’nun bilmediği bir şey vardı, o da en yakın dostu üniversitede geçirdiği beyin kanaması sonucu hayatını kaybetmişti. Hachiko yine de beklemeye devam etti, belki gelir diye. Takip eden dokuz yıl boyunca Hachiko, Şibuya istasyonundan ayrılmadı. İlk başlarda insanlar, özellikle istasyonun çalışanları yalnız köpeğe çok arkadaşça yaklaşmadılar; ama hakkında Ueno’nun öğrencilerinden biri tarafından yazılan makale gazetede yayımlanınca Hachiko ülke çapında üne kavuştu. Artık insanlar Hachiko’nun bekleyişini kolaylaştırmak için ona yemek getirmeye başlamıştı. Bu gelenek yıllar boyu, tam da Ueno’nun dönüş treninin istasyona yanaştığı saatte devam etti. Hachiko’nun efsanevi bağlılığı ülke çapında sadakatin sembolü haline geldi.Nisan 1934’te Şibuya istasyonunun girişine Hachiko’nun bronz heykeli konuldu. Henüz hayatını kaybetmemiş olan yaşlı ve yorgun köpek açılışta hazır bulundu. Kısa bir süre sonra 8 Mayıs 1935 günü Hachiko hayatını kaybetti, ölü bedeni Şibuya’da bir sokakta bulundu. Hachiko’nun vücudu korunup Japon Ulusal Bilim Müzesi’nde sergilendi ve anısına Aoyama mezarlığında bir anıt dikildi.

3a

Tsunami bekçisi köpek

Japonya’yı 2011 yılında vuran deprem ve tsunami felaketinin ardından, depremzedelerin kurtuluş hikayeleri uzun süre konuşuldu. Bu hikayelerden birinin başrolünde ise kahraman bir köpek var! Sahil kenarına toplanan yıkıntıların arasında, yaralı arkadaşı için nöbet tutan kahraman köpek onun veterinere ulaşmasını sağladı. Arkadaşının yanından ayrılmayan vefalı köpek, koruyucu tavrıyla yetkililerin ilgilisini çekmeyi en sonunda başardı.

4

Dorado

Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) düzenlenen 11 Eylül terör saldırılarında ilginç bir olay yaşandı. Saldırı sırasında, Dünya Ticaret Merkezi’nin 71’inci katında köpeği Dorada ile çalışan görme engelli Ömer Eduardo Rivera o anları şöyle anlatıyor. “Saldırı gerçekleştiğinde aşağı inmemin çok zaman alacağını biliyordum. Ben de en azından Dorado’yu kurtarmak istedim ve tasmasını çözüp kaçmasını söyledim. Tam herşeyin bittiğini düşünürken, merdivenlerde beni bekleyen Dorado’yu bacaklarımda hissettim. Dorado ve çalışma arkadaşının da yardımıyla 1 saatte aşağı inmeyi başaran Rivera, hayatını Dorado’ya borçlu olduğunu söylüyor.”

5

Shrek

Shrek adlı köpek ise, müthiş bir kahramanlık örneği sergileyerek birlikte yaşadığı ailenin küçük oğlunu kurtardı. Hem de bir tilkiden! İlginç olay Rusya’da yaşandı. Evin bahçesine giren bir tilki, kümesteki tavuklardan birini yedi. Ardından bakışlarını evin 10 yaşındaki oğlu Maxim’a çeviren tilki, Shrek’in çok sert tepkisiyle karşılaştı. Tilkiyle amansız bir kavgaya girişen Shrek, kafasına ciddi darbeler aldı. Gürültüler üzerine dışarı koşan Maxim’in babası Alexey, gördükleri karşısında hayrete düştü. Zira, 25 dakika boyunca tilkiyle dövüşen Shrek hayatı pahasına da olsa Maxim’i korumayı başarmıştı.

6

Lady

Golden Retriever cinsi Lady, 81 yaşındaki sahibi Parley Nichols’ın sağ kolu oldu. 6 yıl boyunca beraber yaşayan ikili, Nichols’un son anında dahi birbirinden ayrılmadı. Yaşa bağlı hafıza kaybı sorunu yaşayan Nichols, Ohio’da Lady ile birlikte kayboldu. Polis kayıp ikiliyi 1 hafta sonra bulabildi. Nichols kalp krizi geçirip hayatını kaybetmişti. Ancak ilginç olan, Lady sahibini bir an bile yalnız bırakmamıştı. Yaşanan olayın ardından Nichols’ın çocukları Lady’i sahiplendi.

7