Vücut Dili ve Gizleme Sanatı

653

Bazen bir bakış, bir hareket 1000 kelimeye bedeldir. Ve bu gerçek Joe Navarro’yu işinde oldukça meşgul etti.

FBI’daki memuriyetinde uzman sorgucu görevi ona, insanların konuşmadan ne demek istedikleri konusunda ve yüz okuma tekniklerinde eksperlik kazandırdı. Emekli olduğunda ise bu yeteneğini poker dünyasına taşıyarak vücut dili konusundaki uzmanlığını gösterdi.

Navarro’nun bazı ilginç görüşleri var: Çoğumuz gerek bir poker masasında, gerek ofiste, gerekse de evde kendimizi ele veriyoruz. İşte onun en önemli gözlemleri;

Nasıl Öne Doğru Eğildiğine Dikkat Et

Herhangi bir şeyle ilgilendiğimizde, öne doğru eğilme ya da dik oturma hareketlerine meyilliyiz. Bir şeyle ilgilenmediğimizde ise bunun tam tersi geri çekilir ya da yayılırız. Navarro bunu poker oyuncularında çok gördüğünü söylüyor. Ayrıca bunun yönetim kurulu odaları ve yatak odalarında da oldukça sık yapıldığını belirtiyor.

Gözlerini Denetle

Heyecanlandığımızda gözlerimiz büyür. İyi ya da kötü bir olay olması bu gerçeği değiştirmiyor. Eğer endişelendiğin bir konuda birini alt etmek istiyorsan amaçlı bir şekilde başka bir yere bakmalısın. Navarro’ya göre, başkalarının senin gözlerini okumasını önlemek için gözlerini sürekli bir hedefe kilitlemelisin ve bunun çalışmasını devamlı yapmalısın.

Hareketsiz Dur

Başkalarının, senin hakkında sadece sana bakıyorlarsa bir fikir yürütmeleri mümkündür. Bunu önlemenin tek yolu ise: görünmez olmak. Peki görünmez olmanın en güzel yöntemi nedir? Bu aslında nerede olduğunuza bağlı. Poker masasında, kollarınız, bacaklarınız, boynunuz ve başınızı mümkün olduğu kadar sessiz tutmanız gerekmekte. İşyerinde ve evdeki anlamı ise bağırıp çağırmalara karşı daha dayanıklı olarak gizemli bir çekicilik kazanmaktır. Ne kadar sessiz olursanız o kadar iyidir.

Özetle, FBI uzmanından gelen önerilerin hepsini sanırım anladınız. İstediğinizi elde etmenin en iyi yolu sanırım vücut dilinizi en uygun şekilde kullanarak yukarıda anlatılanları mümkün olduğunca gerçekleştirmek. Sabırlı olun. Sessiz olun. En önemlisi ise gözlemleyin. Buradan öğrendiklerinizi akıllıca sürekli test edin. Eğer doğru kartları oynarsanız, diğerlerinde hiçbir cevap yokken sizde olacak.

 

Konuya ek olarak Navarro’nun düşünceleri doğrultusunda sizlere iyi bir poker oyuncusu olmak için uymanız gereken bir kaç öneri sunalım istedik.İşte bunlardan bazıları;
-Eliniz nasıl olursa olsun, hiçbir şekilde bozuntuya vermeyin. Aşırı sevinçli ya da aşırı üzüntülü davranmayın. Heyecanlıysanız dahi bunu kontrol altına alın.

-Ancak, iyi bir eliniz varsa ve kendinize güveniniz tamsa, sanki kötü bir eliniz varmış gibi davranabilirsiniz. Bunun için, kartlarınıza bakarak omuzlarınızı hafif düşürün ve biraz kambur durun. Dudaklarınızı yalayın ve sık sık göz kırpın. Bu tavırlar, karşı tarafın stres içinde olduğunuzu düşünmesini sağlayacaktır.

-Yukarıda saydıklarımızın dışında, diğer oyuncularla göz kontağı kurmaktan kaçınmanız ve ellerinizi başınıza götürmeniz de, telaşlı görünmeniz anlamına gelecektir.

-Gerçek bir oyun oynamadığınız zamanlarda, arkadaşlarınızla bir mizansen yaratın. Tıpkı poker oynuyormuşçasına davranın, masaya oturun ve tüm hareketlerinizi kamerayla çekin. Bu kaydı daha sonra izlediğinizde, nerede, nasıl bir tepki vereceğinizi görecek; gerçek oyun sırasında daha kontrollü olacaksınız.