En İyi 25 Savaş Filmi

8277

1) Ben Hur

Ben-Hur, 1959 tarihli sinema filmi. Yönetmeni William Wyler olan film, bugün Lewis Wallace’nin romanı Ben-Hur: A Tale of the Christ`in en ünlü sinema uyarlamasıdır. Başrollerde, Judah Ben-Hur rolüyle Charlton Heston ve Messala rolüyle Stephen Boyd vardır.

2) Pearl Harbor

Pearl Harbor, 2001 yılı Hollywood yapımı bir sinema filmi. Başrolünde Ben Affleck, Josh Hartnett, Kate Beckinsale, Alec Baldwin, Tom Sizemore, Cuba Gooding,Jr., Jennifer Garner ve Jon Voight oynamıştır.

3) Tora ! Tora ! Tora!

Tora! Tora! Tora! II. Dünya Savaşı’nda Pasifik Cephesinde hem Amerikalıların hem de Japonlar’ın bakış açısından Pearl Harbor Baskınını anlatan 1970 ABD-Japon ortak yapımı savaş filmidir.

4) Büyük Firar

Büyük Firar (İngilizce: The Great Escape) , 1963 yapımı bir ABD filmi. İmdb internet sitesi en iyi 250 film sıralamasında 99.sıradadır. Paul Brickhill’ın aynı adlı kitabından James Clavell tarafından senaryosu yazılmıştır. Senaryo ve kitap yaşanmış bir olaydan esinlenerek yazılmış ve film bu kaçışta ölen 50 subaya adanmıştır. 1964 yılı Oscar ödülüne en iyi film düzenleme dalında aday olsa da kazanamamıştır. Ama Moskova Uluslararası Film Festivali’nde başrol oyuncusu Steve McQueen’e en iyi erkek oyuncu ödülünü getirmiştir.

5) Kwai Köprüsü

Kwai Köprüsü, (Özgün adı :The Bridge on the River Kwai) 1957 ABD yapımı film.

‘Hindistan’a Bir Geçit’ (A Passage to India), Arabistanlı Lawrence (Lawrence of Arabia), Doktor Jivago ve Oliver Twist’in de yönetmeni olan David Lean, bu öyküyle sinema tarihinin kilometre taşlarından birine imza atmıştı.

‘Kwai Köprüsü’, 1957’de sekiz dalda Oscar’a aday olmuş ve En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü, En İyi Kurgu ve En İyi Müzik dallarında Oscar almıştı.

“Kwai Köprüsü “, 1997 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir

6) The Alamo

7) Şafak Harekatı

Şafak Harekatı Christian Bale ve Steve Zahn olan 2006 yapımı film. Yönetmenliğini ve senaryo yazarlığını Werner Herzog yapmaktadır.

8) Glory

9) Atalarımızın Bayrakları

Flags of Our Fathers Türkçe adıyla Atalarımızın Bayrakları, 2006 yılı Akademi ödüllerine(Oscar) aday olmuş olan, Clint Eastwood’un yönetmenliğini yaptığı film. James Bradley ve Ron Powers’ın aynı isimli kitabından William Broyles J.R ve Paul Higgis’in senaryoları ile filme aktarılmıştır. Filmin oyuncuları Ryan Phillippe, Jesse Bradford, Adam Beach, Jamie Bell, John Slattery, Paul Walker, Barry Pepper, Robert Patrick, Joseph Cross, Stark Sands, Neal McDonough, Tom Verica ve Melanie Lynskeydir.

10) Ateş Altında Cesaret

Ateş Altında Cesaret (Courage Under Fire); yönetmenliğini Edward Zwick’in yaptığı ve başrollerini Denzel Washington ve Meg Ryan’ın paylaştığı dramatik-savaş filmi.

11) Savaş Günahları

Savaş Günahları olarak Türkiye’de gösterime giren, Casualties of War 1989’da çekilmiş Brian De Palma’nın yönetmenliğini yaptığı, David Rabe’in hikayesini yazdığı, 1966’da Vietnam’da yaşanan gerçek olaylara dayanan (the incident on Hill 192), başrollerini Michael J. Fox ve Sean Penn’in paylaştığı filmdir.

12) Battleground

13) Bulge Muharebesi

Battle of the Bulge (Bulge Muharebesi), II. Dünya Savaşının son aşamasında Nazi Almanyası’nın son güçlerini toplayarak Batı Cephesinde müttefiklere karşı Ardenler Taarruzu adlı saldırıya geçtiğini anlatan filmdir. Başrolde Henry Fonda yeralıyor.

14) Batı Cephesinde Yeni Bir Şey Yok

All Quiet on the Western Front

15) A Bridge Too Far

A Bridge Too Far, aynı isimli kitaptan uyarlanan 1977 yapımı film. Kitabın yazarı, Cornelius Ryan filmin yönetmeni ise Richard Attenborough’dur.Film, II. Dünya Savaşı sırasındaki Market Garden Operasyonunu ve başarısızlık hikâyesini anlatır. Operasyonda Müttefik kuvvetlerin amacı Alman cephe hatlarını yararak, birçok köprüyü ele geçirmek ve işgal altındaki Hollanda üzerinden Ren Nehrini geçerek Nazi Almanyasına girmektir. Filmin ismi İngiliz General Frederick Browning’in operasyonu duyunca İngiliz Mareşal Bernard Montgomery’ye yaptığı “Galiba bir köprü fazla hesaplanmış” yorumundan gelmektedir.

16) İnce Kırmızı Hat

İnce Kırmızı Hat (The Thin Red Line) 1998 yapımlı James Jones’in eserinden yola çıkarak çekilmiş, Terrence Malick’in yönetmenliğini ve senaristliğini üstlendiği, kadrosunda Ben Chaplin, John Travolta, George Clooney, Woody Harrelson, Sean Penn, Nick Nolte, John Cusack gibi ünlü isimleri kadrosunda barındıran ve müziklerini Hans Zimmerin hazırladığı 2. Dünya Savaşı sırasında bir grup askerin stres dolu dakikalarını ve savaş sırası ve sonrasında yaşadıklarını anlatan dramatik bir savaş sinema filmidir. Film çıktığında iyi yorumlar almıştır. Film 170 dakika sürmektedir. 7 Akademi Ödülüne aday gösterilen film aynı zamanda En iyi Film Akademi Ödülüne de aday gösterilmiştir.

17) General Patton

General Patton, 1970 ABD yapımı epik biyografik savaş filmidir. Özgün adı Patton olan film Türkiye’de 21 Şubat 1972 tarihinde sinemalarda gösterime girmişti.
Ayrıca “General Patton”, ABD’de “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek Kongre Kütüphanesi’nin “Ulusal Film Arşivi”nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.

18) Vatansever

Vatansever ABD yapımı film.

2000 yılında çevrilmiştir. 164 dakikalık filmin başrol oyuncusu Oscar ödüllü Mel Gibson’dır. Yanlış ilaç kullanmaktan dolayı hayatını yitiren Heath Ledger, Jason Isaacs, Joely Richardson, Tcheky Karyo gibi ünlü isimleri de kadrosunda bulundurur. Aksiyon türündeki bu filmin yönetmen koltuğunda Roland Emmerich oturuyor, senaryosu ise Robert Rodat tarafından kaleme alınmıştır.

19) Müfreze

Müfreze (Özgün adı: Platoon), yönetmenliğini Oliver Stone’un üstlendiği, 1986 yapımı, Akademi Ödülü sahibi 1986 yılı yapımı ABD yapımı dramatik savaş filmidir. Yönetmenin başyapıtı sayılan filmde, fon müziği olarak Samuel Barber’in Adagio for Strings isimli eseri kullanılmıştır. 4 Akademi Ödülü almış ve bu hariç 3 Oscar adayı da olmuşdur. Oliver Stone’un yönettiği ve yazdığı filmin yapımclığını Arnold Koperson yapmaktadır. Filmde Charlie Sheen, Tom Berenger, Willem Dafoe, Forest Whitaker, Kevin Dillon, Keith David, John C. McGinley ve Johnny Depp gibi isimler rol almışdır.

20) 12 Kahraman Haydut

12 Kahraman Haydut 1967 İngiltere – ABD ortak yapımı savaş-aksiyon filmidir. Özgün adı The Dirty Dozen olan film 1969 yılında Türkiye’de de gösterime girmişti.

21) Tropik Fırtına: Al Bakalım

Tropik Fırtına: Al Bakalım – (Tropic Thunder), 2008 yapımı, yönetmenliğini ve başrolünü Ben Stiller’ın üstlendiği güldürü filmi.

Ben Stiller, filmi yönetmesinin yanı sıra başrolde oynamış, senaryosuna katkıda bulunmuş ve yapımcılarından biri olmuştur. Filmde birçok tanınmış aktör kameo rollerde oynamıştır. Jack Black, Robert Downey, Jr. ve Nick Nolte’ninde rol aldığı filmde, bir Vietnam gazisinin hayat hikâyesini filme alan yapım ekibinin ve aktörlerin başından geçenler anlatılmaktadır.

22) Er Ryan’ı Kurtarmak

Er Ryan’ı Kurtarmak (İngilizce: Saving Private Ryan), Steven Spielberg tarafından yönetilerek, Robert Rodat tarafından yazılan, II. Dünya Savaşı konulu bir savaş filmi.

Film, Yüzbaşı John H. Miller (Tom Hanks) ve yanında bulunan askerlerin (Tom Sizemore, Edward Burns, Barry Pepper, Vin Diesel, Giovanni Ribisi, ve Adam Goldberg), diğer üç kardeşi savaş sırasında farklı cephelerde ölen, bunun sonucunda eve dönüş vizesi alan James Francis Ryan isimli askeri bulmaya çalışırken başlarından geçenleri konu almaktadır.

23) Kara Şahin Düştü

Kara Şahin Düştü (özgün adı: Black Hawk Down), yönetmenliğini Ridley Scott’ın yaptığı 2001 yılı yapımı bir savaş filmidir. Mark Bowden’in yazdığı Black Hawk Down: A Story of Modern War (Kara Şahin Düştü: Modern Bir Savaşın Hikayesi) adlı kitaptan uyarlanmıştır. 2001 yılında Ses ve kurgu dallarında Akademi Ödülü kazanmıştır. Jerry Bruckheimer’ın yapımcılığını yaptığı film savaş ve kahramanlık konuludur. 1993’te Birleşmiş Milletler Barış Gücü birkaç Amerikan askerini Somali’ye gönderir. Operasyonda terslik olur ve kapana kısılırlar. 18 saatlik destek ekip bekleyişleri onlara çok şey öğretir.

24) Kıyamet

Film, Joseph Conrad’ın Heart of Darkness (Karanlığın Yüreği) isimli romanının uyarlamasıdır. Kurtz, Amerika ordusundan bağımsız olarak, yerlilerden ve ona katılmış diğer Amerikalı askerlerden oluşan tarikat benzeri topluluğu ile, Kamboçya’nın iç bölgelerinde Kuzey Vietnam’lılara karşı savaşmaktadır. Yüzbaşı Willard ise, Kurtz’u bulmak ve yoketmekle görevlendirilmiştir. 31,500,000 $ bütçeli bir film olan Apocalypse Now, ilk defa Cannes’da izleyicilerle buluşmuştur. Filmin tamamı 153 dakika sürer. Müzikleri ise Carmine Coppola ve Francis Ford Coppola tarafından yapılmıştır.

25) Full Metal Jacket

Full Metal Jacket, Stanley Kubrick’in hem yönetmenliğini, hem yapımcılığını hem de senaristliğini üstlendiği 1987 yapımı film.

Vietnam Savaşı öncesi Amerikan ordusunun eğitimleri ve Vietnam Savaşı sırasında Amerikan ordusundaki askerlerin başından geçen olağan olaylar anlatılmaktadır.