Müzelik Futbolcular

1436

1) Gianfranco Zola

Kariyerinde 35 kez İtalya Milli formasını giyen yıldız futbolcu Zola’nın 7 sene Chelsea takımında giydiği 25 numaralı forması. 1993 yılında geldiği İngiliz kulübünde 7 yıl top oynadı. 229 maçta 59 gol attı.

1

2) Aldair

Brezilyalı futbolcu kariyeri boyunca birçok takımda oynadı. Ama O’nun için Roma’nın yeri ayrıydı. 1990’da Benfica’dan bu takıma geldiğinde kendisi de 13 yıl boyunca bu takımın formasını giyeceğini hesaplamıyordu kuşkusuz. Ama oyun kurucu orta saha futbolcusu 415 maça çıktı bu formayla ve 20 de gol attı. Roma kulübü de 6 numaralı formayı O’ndan sonra kimseye vermedi.

2

3) Johann Cruyff

Oynadığı futbolla birçok büyük kulübün dikkatini çeken ancak tutkunu olduğu Ajax takımını bırakmayan Johan Cruyff’un 14 numaralı forması. Futbol kariyerine Ajax’ta başlayıp Feyenoord’da tamamladı ama altyapısında yetiştiği takımda bir efsane oldu. Futbol zekası, oyunu okuyuşu ve arkadaşlarına gol pozisyonlarına sokmasıyla dört dörtlük bir futbol adamıydı. Hollanda milli takımında da 48 maçta 33 gol attı.

3

4) Franco Baresi

İtalyan futbolcu Franco Baresi bir futbol ustasıydı ve futbol zekasına sahipti. Kariyeri boyunca Milan’da forma giydi. Genç takımdan A takıma yükseldi. 1977-97 yılları arasında bu takımda futbolu bırakana kadar oynadı. Geri dörtlünün ortasında takımı harika yönetiyordu. 6 numaralı forması müzelik oldu.

Franco Baresi

5) Marc Vivien Foe

Foe’nin 2003 yılında sahada hayatını kaybetmesinin ardından Manchester City kulübü tarafından giyilmesi yasaklanan 23 numaralı forması ve Fransa’nın Lens kulübünde giyidiği 17 numaralı forması.. 2003 FIFA Konfederasyon Kupası’nda yarı final maçında Kamerun – Kolombiya maçının 71. dakikasında yere yığılıp hayatını kaybetiğinde Lyon forması giyiyordu ama yetiştiği kulüp Lens de O’nu unutmadı.

5

6) Giacinto Fachetti

İtalyan devi Inter’in eski futbolcusu Giacinto Facchetti’nin 3 numaralı forması. 1963-1977 yılları arasında da 450’nin üzerinde maçta forma giydi. Ayrıca bu külüpte başkanlık da yaptı.

6

7) Miklos Feher

Futbol kariyerine Győri ETO FC takımında başladı. Daha sonra FC Porto, SC Salgueiros ve SC Braga’da forma giydi. Son olarak , SL Benfica’da forma giydi. Miklós Fehér, 25 Ocak 2004 günü SL Benfica forması ile Vitória Guimarães’e karşı oynanan maçın 24. dakikasında kalp krizi geçirdi ve hayatını kaybetti. 29 numaralı forması da Benfica tarafından müzeye kaldırıldı.

7

8) Diego Maradona

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcularından biri olan Maradona’nın İtalyan takımı Napoli’de giydiği 10 numaralı forması da müzeye kalktı. Maradona, 1984 yılında Barcelona takımından geldiğinde takımın adeta beyni oldu. 7 yıl formasını giydiği takımda sayısız başarılara imza atıp takımı İtalya liginde ilk kez şampiyonluğa ulaştırdı.

8

9) Paolo Maldini

İtalya’nın efsane defans oyuncularından Maldini’nin yıllarca sırtından çıkarmadığı 3 numaralı AC Milan forması. O da Baresi gibi Milan altyapısından yetişti ve kariyeri boyunca hiçbir takımın formasını giymedi. 1984’ten 1999 yılına kadar Milan’ın sol arka tarafı onun kontrolündeydi. Bu süre içerisinde 33 kez de gol sevinci yaşadı İtalyan futbolcu.

9

10) Pele

Dünya futboluna adını altın harflerle yazdıran Pele ve Cosmos takımında giydiği 10 numaralı forması. Tüm kariyeri boyunca 1360 maçta 1280 gol atarak rekor kıran efsane futbolcu kariyerinin son iki yılını bu takımda tamamladı. ABD takımında 37 maçta 64 gol atan Pele’nin 10 numaralı forması artık Cosmos tarafından hiçbir futbolcuya verilmedi.

10