En Garip Tutuklanmalar

863

1) Yetmişlik aşıklar

İtalya’da 85 ve 74 yaşlarındaki iki aşık, sokakta otomobilde sevişirken yakalanınca “ahlaka aykırı davranıştan” mahkum oldu. Lanciano kasabasında, bir okulun hemen yanıbaşına park edilen otomobilde sevişirken öğrencilerin ihbarı üzerine basılan çılgın aşıklar, 50’şer gün hapis cezasına çarptırıldı, ancak aşıkların cezası tecil edildi.

1

2) Sakalını kesmeyi unuttu

ABD’nin Pennsylvania eyaletindeki Swissvale kasabası ilginç bir banka soygununa sahne oldu

Sarı peruk ve sahte göğüslerle kadın kıyafetleri giyerek bankayı soymaya kalkan 48 yaşındaki Dennis Hawkins, sakalını traş etmediği için yakalandı.

Para dolu paketle bankadan kaçan hırsız, güvenlik kameralarındaki görüntüsü sayesinde polis tarafından bir otomobilin içinde otururken yakalandı. Hırsızın her tarafı para çantasında patlayan boya bombası nedeniyle kırmızıya bulanmış haldeydi.

Hırsızın soygunu bir mağazadan çaldığı oyuncak silahla gerçekleştirdiği belirtildi. Hırsız daha sonra bir kadının otomobiline bindi. Arabadan çıkmayı başaran kadın anahtarları yanına alarak polisi çağırdı. Polisin “en aptal” suçlu ilan ettiği Hawkins tutuklandı.

2

3) Maske bulamayınca

ABD’nin Iowa eyaletinde Matthew McNelly ve Joey Miller isimli iki hırsız aldıkları alkolün de etkisiyle bir apartmanı soymaya karar
verdi.

Ancak yanlarında maske yoktu. Akıllarına yüzlerini keçeli kalemle boyama fikri geldi. Yüzlerini boyayan hırsızlar Carroll kentinde bir eve girmeye çalışırken komşular tarafından fark edilince kaçtılar. Polis ihbar üzerine yolları keserek beyaz otomobilli hırsızları aramaya başladı. Bir saat sonra kontrol noktasında durdurulan aracın içinde bulunan keçe kalemli hırsızlar tutuklandı.

3

4) Uykuya daldı

Antalya’nın Alanya ilçesinde hırsızlık amacıyla girdiği evde içki içen ve uyuya kalan zanlı, ev sahibi tarafından polise teslim edildi.

Alınan bilgiye göre, Kale Yamacı Mahallesi Kirazlar Çıkmazı’ndaki bir apartmanda oturan Ömer Kiraz, birinci kattaki dairesine girdiğinde, tanımadığı bir kişinin yatak odasında uyuya kaldığını fark etti.

Evdeki dolapların dağıldığını fark eden ve uyuyan kişinin hırsızlık zanlısı olduğunu anlayan Kiraz, olayı polise bildirdi. Olay yerine gelen polis ekipleri tarafından gözaltına alınan hırsızlık zanlısı E.C’nin (44), balkondan tırmanarak eve girdiği belirlendi.

Zanlının evde kimsenin bulunmadığı sırada eşyaları karıştırdığı, daha sonra da salonda bulduğu 1 şişe içkiyi içtikten sonra yatak odasında uyuya kaldığı anlaşıldı. Hırsızlıktan sabıkası bulunduğu belirtilen E.C. sorgusunun ardından adliyeye sevk edildi.

4

5) Salak ile avanak

İki Avustralyalı banka soyguncusu çaldıkları paralarla fotoğraf çektirerek “Salak ile Avanak” lakabını hak ettiler.

5

6) Fotoğraflar yaktı

20 yaşındaki Anthony Prince ve 19 yaşındaki Luke Carroll, Kolorado’daki bankayı soyma suçuyla hapis cezasına çarptırıldı. Federal savcılar, banka memurlarını oyuncak silahlarla kandırarak bankadan 170,000$ aldıktan sonra McDonald’s’ın tuvaletine giren iki gencin çektikleri fotoğrafları yayınladı.

Arkalarında birçok ipucu bırakan zanlılar ertesi gün yakalandı. Müfettişler bu vakayı gülünç bir şekilde kolayca çözdüklerini belirttiler. Prince ve Carroll’ın bankanın düzenli müşterileri oldukları belirlendi. Maske taktıysalar da, banka memurları onları Avustralya aksanlarından tanıdığını söyledi.

6

7) Silahlı soyguncu keçi olunca

Nijerya’daki yasadışı bir örgütün, içlerinde kendini keçiye “dönüştüren” bir adamın da dahil olduğu bir grup araba hırsızı olduğu anlaşıldı. Polis memuru Tunde Mohammed haber mensuplarına açıklama yaparken gizemli keçinin silahlı bir hırsız olduğunu, arabayı soymaya çalıştığını ve sonra yakalanmamak için keçi kılığına büründüğünü söyledi. Polis sözcüsü silahlı soygun şüphelisinin soruşturmasının devam edeceğini açıkladı.

7

8) Çocukların topunu vermeyince

88 yaşındaki büyükanne Edna Jester Ekim 2008’de bahçesine giren komşu çocuğunun topunu geri vermeyi reddedince tutuklandı. Nisan 1949’dan beri yaşadığı, Blue Ash’teki evinin bahçesine giren topu öfkeyle kapan Edna topu geri vermeyi reddedince 40 yaşındaki komşusu Paul Tanis polis çağırdı.

Polis, yaşlı kadına topu geri vermezse tutuklanacağını söyledi ancak Blue Ash Polis Müdürlüğü raporuna göre Edna bunu reddetti. 10 yıldır dul olan Edna Jester hayatında ilk kez tutuklandı.

8

9) Piknik masasıyla ilişkiye girince

Mart 2008 tarihinde Art Price Jr. Metal bir piknik masasıyla cinsel ilişkiye girmeye çalışınca tutuklandı. Komşular bunun daha önce de olduğuna tanıklık ettiklerini söyleyince Price ahlaksızlık suçuyla tutuklandı.

9

10) Çıplak halde ağaca tırmandı

Recklinghausen’de yaşayan 43 yaşındaki Dieter Braun, tutuklanana dek stres atma tekniğinin çok işe yaradığını söyledi. Ona çıplak dolaşıp ağaçlara bağırmasını öğütleyen ise evlilik danışmanıydı. “Benim için bu bir rahatlama tekniği,” diyen Braun “Çıplak tenimde rüzgarı hissetmek beni sakinleştiriyor,” diye ekledi.

Ancak polis ormandaki diğer insanların onun bu davranışıyla rahatlamadıklarını söyleyerek Braun’u kamu zararına davranış suçuyla tutukladı.

10