Varyemez Amca Metal Müzik Dünyasına Karışırsa

2878

scrooge-mcduck Varyemez Amca adlı çizgi karakterini hepimiz küçüklüğümüzden hatırlarız. Şimdi bu Varyemez Amca yani bizim bilmediğimiz orijinal adıyla “Scrooge McDuck” bir metal müzik albümüne ilham oldu desek çok ilginç kaçar sanırım.

Nightwish grubundan tanıdığımız ve kurucu Tuomas Holopainen bir zaman önce solo kariyer yapmaya başlamıştı. İlk albümü de yukarıda bahsi geçen Varyemez Amca teması çerçevesinde dönen “The Life and Times of Scrooge” albümü oldu. Çok saçma gelebilir ancak Varyemez Amca’nın ayakkabıcılıktan başlayan, altın arayışı ile devam eden ve Varyemez Amca olan kısma kadar albümde işlenmiş parça parça.

Tematik albümleri zaten seven ben için albüm şahane olmuş diyebilirim. Özellikle Tuomas Nightwish’de sergileyemediği performansını bu solo çalışma ile tam olarak değerlendirmiş. Albümün çıkış parçası “A Lifetime of Adventure” özellikle çok iyi seçilmiş ve klibi de enfes olmuş. Benim ilk izlenimim “Hans Zimmer ve Nightwish ortak bir albüm çıkarsa böyle olurdu sanırım” şeklinde oldu. Kısaca özetlemek gerekirse albüm teması Varyemez Amca’nın hayatın paralel olarak hüzünlü ama eğlenceli, inişli çıkışlı şarkılardan oluşmuş. İnsanda çok iyi bir sinema filmi albümü hissi uyandırıyor. Bu da çocukluktan Varyemez Amca izlemiş neslin kafasında kendi kendine tekrar aynı sahneleri izliyormuş hissi uyandırması için yeterli.

Toplamak gerekirse bu tarz popüler kültür uyarlamaları renk katıyor, iyi oluyor seviyoruz.

Albümün çıkış parçası A Lifetime of Adventure klibini aşağıdan izleyelim. Beğenirsek onun bir altındaki spotify bağlantısından tüm albümü dinleyelim.