En Büyük Deniz Canlıları

1618

Yakalanan En Büyük Kılıçbalığı – Hawaii

Efsanevi mavi Pasifik kılıçbalığı 1984 yılında yakalandı ve yaklaşık 850 kilo ağırlığındaydı. Yaklaşık 5 metre uzunluğundaki bu balık, Hawaii’de yakalanan en büyük balıktı. Balıkçılar bu dev balığı balıkçı botuna çekmek içim tam 2 saat 20 dakika boyunca uğraştılar.

1

Yakalanan En Büyük Yengeç – Kuzey Pasifik Okyanusu

Yengeçler garip hayvanlar olmalarına rağmen en fazla tabağınızı dolduracak büyüklükte olabilirler. Ama yalanan bu dev yengeç 15 kilo ağırlığında ve neredeyse iki metre uzunluğunda. Bu yengece aynı zamanda ‘Kral Yengeç ‘ de deniyor.

2

Mavi Yüzgeçli Ton Balığı

Dünyanın en büyük balık pazarı Tsukiji’de yapılan açık artırmada, 346 kilogram ağırlığındaki dev ton balığı rekor fiyat olan 396 bin dolara satıldı. Balığın kilosu ortalama 1150 dolara satılmış oldu. Bu konudaki önceki rekor 2001 yılında, 202 kilogram ağırlığındaki bir ton balığının 240 bin dolara satılmasıyla kırılmıştı. Dünyanın en büyük deniz ürünleri tüketicisi olan Japonya, Büyük Okyanus ve Atlantik Okyunusu’nda yakalanan mavi yüzgeçli ton balıklarının yüzde 80’ini tüketiyor.

3

Dev Pirana

Vahşi doğa ile ilgili televizyon programı yapan İngiliz balıkçı Jeremy Wade, 8 gündür peşinde olduğu dev pirana balığını yakalamayı başarmıştı. 52 yaşındaki Wade, Afrika’da bulunan Kongo Nehri’nde kaplan balığının peşine düşmüştü.

Bir köpekbalığının boyutlarına ulaşabilen ve 32 keskin dişi bulunan kaplan balıkları, insanlara saldırmaları ve timsah yemeleri ile tanınıyor. Uzun uğraşlar sonunda da tatlı su balıklarının en tehlikelisi olarak bilinen dev balığı yakalamayı başarmıştı.

4

Dünyanın En Çirkin Balığı

Japonya’nın Sado Adası açıklarında görüntülenen bir balık, dünyanın dört bir yanında küçük, büyük milyonlarca insanın keyifle izlediği yeşil dev Shrek’e benzerliğiyle dikkati çekti. İngiliz Gazetesi Daily Mail, Japon kıyılarında oldukça sık görülen Semicossyphus reticulatus türü balığı, “dünyanın en çirkin balığı” olarak nitelendirdi. Yaklaşık 30 yaşlarında olan, özellikle iri çene yapısıyla Shrek’i anımsatan balık, bu nedenle yeşil devin adıyla anılmaya başlandı.

5

Dev Japon Balığı

Fransa’nın güneyinde yer alan bir gölde balık avlayan 30 yaşındaki Raphael Biagini, oltasına “büyük” bir balığın takıldığını hissetti. Raphael’in bu balığı gölden çıkarması on dakika sürdü. Raphael, birlikte avlandığı arkadaşlarının yıllardır peşinde olduğu “devasa japon balığını” yakaladığını görünce çok şaşırdı.

Tam olarak 13 kilo ağırlığındaki balıkla poz veren Raphael, fotoğrafın çekilmesinin ardından dev balığı tekrar göle bıraktı.

6

Grönland Köpekbalığı

600 metre derinlikte 200 yıl yaşayabilen bu tür, her şeyi yiyor, kutup ayılarını bile. Denizlerin en ölümcül yaratıklarından Grönland köpekbalığı, birkaç metre yakınına kadar yaklaşan dalgıçlar tarafından görüntülendi.

7

Kaşalot

Belçika’nın kuzeyindeki Knokke-Heist plajında 13 metrelik yaralı bir Kaşalotun karaya vurduğu bildirildi. Belçika Kraliyet Doğal Bilimler Enstitüsü’nden bir yetkili, karaya vuran balinada “birçok yara” bulunduğunu ve “can çekiştiğini” belirtti. En büyük dişli balinalardan biri olan kaşalotun erkeklerinin boyu 22 metreyi, ağırlığı da 60 tonu aşabiliyor, dişilerinin boyu ise 17 metreyi, ağırlığı ise 38 tonu geçebiliyor.

9

Balina Köpekbalığı

Pakistanlıların akın akın görmeye koştuğu 7 ton ağırlığındaki 12 metrelik köpekbalığı ancak 5 vinç yardımı ile karaya çekilebilmiş, insanlar akın akın fotoğraf çektirmeye gitmişti. Pakistan’ın güneyindeki Sind eyaletinin başkenti Karaçi’de insanların görmek için sıraya dizildiği ve üstünde gezindiği dev “balina köpekbalığı” dün açık artırma ile satıldı.

8

Manta Vatozu

Nijerya’nın Bronny adası açıklarında, denizden dev bir manta vatozu çıkarıldı. Bir geminin çapasına dolandıktan sonra ölen balık, petrol sondaj gemisinin mürettebatını şoka soktu. Nijerya’nın Bonny adası açıklarında dinlenen geminin çapasının kazayla vatoza çarptığı tahmin ediliyor. Manta vatozlarının sıcak bölgelerde yaşadığı, bir tondan daha ağır oldukları, sert omurgaları olmadığı ve plankton yiyerek beslendikleri biliniyor.

10