Dünyanın En Güzel Festivalleri

2704

Festival dendiğinde herkesin aklına Brezilya’da her yıl yapılan Rio Karnavalı veya Almanya’da yapılan Oktoberfest gibi bilinen festivaller gelir. Fakat dünyanın çeşitlli yerlerinde yapılan öyle farklı festivaller var ki gördüğünüzde siz de şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz. İşte onlardan bazıları…

1) Holi Festivali (Hindistan)

Hintliler baharın gelişini, bahara yakışan bir coşku ve renk cümbüşü oluşturan “Holi Festivali”; diğer adıyla Renklerin Festivali ile kutluyorlar.
Festival boyunca insanlar özgürlük ve eğlencenin tadını çıkarıyor ve renkli boyaları kendi üzerlerine sürdükten sonra diğer insanlara atıyor.
Bu boyaların baharın gelişi ve baharla birlikte doğanın uyanışını simgelediğine inanılıyor.

1 1a 1b

2) Kış Işık Festivali (Japonya)

Japonya’nın Kuwana adasında bulunan botanik bahçede yapılan ve Kış Işık Festivali olarak dünyaca ünlü olan bu festival görenleri büyülüyor.
Çevreye duyarlı bir etkinlik olmasından dolayı 7 milyonun üzerindeki LED ışık gün boyunca güneş enerjisiyle güç ihtiyacını karşılarken, bu şekilde festivalin çevreye en az şekilde olumsuz yönde etkilemesi amaçlanıyor.

2 2a

3) Venedik Karnavalı (İtalya)

Venedik’te her yıl gerçekleştirilen ve 40 gün süren bu karnavalın en önemli özelliği herkesin maske giymesidir.
Rönesans döneminden bu yana yapılan bu etkinlik her yılın başında, Venedik halkı San Marco Meydanı’nda maskeleriyle karnaval geleneğini devam ettirir.

3 3a

4) Ateş Festivali (İskoçya)

Avrupa’nın bilinen en büyük ateş festivali olarak bilinen bu etkinlik her yıl muhteşem gösterilere sahne oluyor.
Etkinliğin sonuna doğru gerçek ebatlarında bir Viking gemisi ateşe veriliyor ve festival bu şekilde sona eriyor.

4 4a

5) Domates Festivali (İspanya)

“La Tomatina” domates festivali her yıl Ağustos ayının son Çarşamba günü İspanya, Valencia yakınlarındaki Bunol şehrinde düzenlenir. Festivale yaklaşık 40 bin kişi katılır.
Festival boyunca insanlar isminden de anlaşılacağı üzere domatesleri birbirlerine atarak eğleniyor ve etkinliğin 1940’lı yıllardan bu yana yapıldığı sanılıyor.

5 5a

6) Albuquerque Geleneksel Balon Festivali (ABD)

Dünyanın en büyük balon festivali olma özelliğini taşıyan Albuquerque Geleneksel Balon Festivali her yıl ABD’de düzenlenir.
Festivale birçok farklı şekil ve boyuttan toplam 750 balon katılıyor. Dünyanın en büyük sıcak hava balonu festivali olan organizasyon ilk olarak 1972 yılında düzenlendi.

6 6a

7) Burning Man (Nevada – ABD)

Ağustos ayının son haftasında başlayan bir başka etkinlik de Burning Man festivalidir.
Tüm dünyadan sanatçılar ve sosyal devrimciler bir hafta boyunca kurulan kentte, çölün sert koşullarına dayanarak, kendilerini ifade edebilecekleri kültürel etkinliklere katılıyorlar.

7 7a

8) Lantern Festivali (Tayvan)

Dünyanın en büyük fener festivali olarak da bilinen ve her yıl Tayvan’da düzenlenen Lantern Festivali gerçek bir görsel şölen sunuyor.
Gökyüzüne yüzlerce fenerin asıldığı etkinlikte geceyi de haliyle bu ışıkların altında geçiriyor ve unutulmaz bir an yaşıyorsunuz.

8 8a

9) Garma Festival (Avustralya)

Avustralya’nın yerli toplulukları tarafından (Aborjin) her yıl düzenlenen bu etkinlikte şarkılar söylenir, dans edilir.

9 9a

10) Inti Raymi (Güneş Festivali – Peru)

İspanyollar’ın gelişinden önce Peru’da yaşayan İnkalar’ın en önemli tanrılarından biri olan ateş tanrısı Inti’nin hatırlandığı festival, her sene 24 Haziran’da kutlanıyor.
Festival boyunca Peru şehirleri, özellikle de Cusco sokak gösterileri, canlı müzik ve danslarla doluyor.

10 10a

11) Kar Festivali (Japonya)

Japonlar doğayı beyaza boyayan kış aylarını coşkuyla karşılar. Ülkenin kuzeyinde şubat ayı gibi kar festivalleri yapılır.
Sapporo’da dev heykeller inşa edilir ve bu heykeller diğer ülkelerden gelen milyonlarca insanın akınına uğrar.

11 11a

12) Fil Festivali (Hindistan)

Hindistan kültüründe oldukça önemli olan filleer her yıl mart ayında özel olarak ilgi görür ve Fil Festivali adında bir etkinlik düzenlenir.
Bu festivalde fillere birbirinden değerli ve renkli kostümler giydirilir ve üzerleri değerli taşlarla süslenir.

12 12a

13) Ölüler Günü (Meksika)

Her yıl 1 Kasım tarihinde düzenlenen Dia De Los Muertos olarak da bilinen Ölüler Günü etkinliği dünyanın en sıradışı etkinliklerinden biridir.
Festival boyunca ölen insanlar anılır ve insanlar bu güne uygun kıyafetler eşliğinde eğlencelere katılır.

13 13a

14) Beyaz Geceler (Rusya)

St.Petersburg’ta yılın en uzun günlerine ev sahipliği yapan dönemde düzenlenen Beyaz Geceler boyunca hava gece bile neredeyse hiç kararmıyor.
Haziran ayında düzenlenen festivalde Ruslar sanki hiç akşam olmuyormuşçasına sokakları terk etmeyerek şehrin tadını çıkarıyor.

14 14a

15) Electric Forest Music Festivali (ABD)

Her yılın ortasında Michigan’da düzenlenen Electric Forest Music Festivali dört gün sürüyor ve etkinlik boyunca konserler veriliyor.
Etkinlik sonunda elde edilen paralar ise en yakın şehire bağışlanıyor ve binlerce ihtiyaç sahibi insana yardım eli uzanıyor.

15 15a

16) Glastonbury (İngiltere)

Müzik ve kamp hayatının bir araya geldiği bu festivalde sayısız konser veriliyor insanlar çılgınca dans edip eğleniyor.
Üstelik bu konserlerle birlikte kamp ortamı da cabası…

16 16a

17) Kumdan Heykel Festivali (Portekiz)

Portekiz’in Algarve bölgesinde yerleşik bir kasaba Pera kasabasının ev sahipliği yaptığı Kumdan Heykeller festivali, heykellerin büyüklüğü ve yayıldığı alan ile İberya’nın en büyüğü.
Dünyanın dört bir yanından yetenekli heykeltıraşlar ve kumdan heykel uzmanları festival için Pera’da bir araya geliyor. 15 bin metrekare alanda, 34 bin ton kuma şekil vermek için işe koyuluyorlar.

17 17a

18) Yağmur Ormanı Dünya Müzik Şenliği (Malezya)

Temmuz ayı içerisinde düzenlenen bu müzik festivaline Malezya’dan ve dünyanın farklı yerlerinden gelen sanatçılar konserler verir ve müzik atölyeleri düzenlenir.
Yerel müzik kültürünü tanımak için de iyi bir fırsat olan bu festival yaz aylarında Sarawak Bölgesi’de gerçekleştiriliyor.

18 18a

19) Cacamorras (İspanya)

Dünyanın belki de en kirli festivali olarak da bilinen Cacamorras etkinliğinde herkes her yerine toz ve çamur sürerek olabildiğince kirli görünmeyi amaçlıyor.
Festival, geçmiş yıllarda Baza ile komşu köyü olan Guadix arasında yaşanan bir anlaşmazlıktan esin kaynağını alıyor.

19a 19