İtalyan Beyaz Alba Mantarı: 160 bin 406 dolar

Mantarların “kutsal kadehi” olarak anılan bu mantarın fiyatının pahalı olması yoğun tadı, aroması ve nadir olmasından kaynaklanıyor.
1 (2)

Yubari kavunu: 22 bin 872 dolar

Bir başka Japon meyvesi olan Yubari kavunları volkanik tüf oranı fazla toprakta yetiştiği için dünyanın en lezzetli ve sulu kavunları. Ayrıca kusursuz bir küre şekline ve yumuşak bir kabuğa sahip.
2

Elmas Havyar: 15 bin dolar

Beluga balığının yumurtasından elde edilen Elmas Havyarı’nın yarım kilosu 8 bin 400 dolar ile 15 bin 500 dolar arasında değişiyor. Bu havyarı özgün yapan ürediği balık. Beluga balığı 120 milyon yıldır dünyada olsa da soyu tükenmek üzere ve daha çok Hazar Denizi’nde bulunuyor.
3

Dansuke karpuzu: 6 bin 100 dolar

Sadece Japonya’nın kuzeyindeki Hokkaido adasında yetişen bu karpuz siyah renkte ve gevrek bir kıvama sahip. Kuzey Japonya’da üretilen Dansuke karpuzu sezon başına 65 tane yetişiyor.
4

Pizza Royale: 4 bin 200 dolar

Pizza Royale, DomPerignon şampanyaya batırılmış İskoç somon füme, havyar, eski balzamik sirke, geyik eti madalyondan oluşuyor. Bunlara ek olarak 24 ayar altınla süsleniyor.
5

Samundari Khazana: 3 bin 200 dolar

“Su Ürünü Hazinesi” anlamına gelen bu yemeğin içinde havyar, deniz salyangozu, bir ıstakoz ve yenilebilir altın bulunuyor. Gösterişli öğün Londra’daki Bombay Brasserie’de servis ediliyor.
6

Wagnu eti: 2 bin 800 dolar

Dünyanın en değerli eti, Japonya’nın Kobe şehrinde bulunuyor. Wagyu sığırları sadece bira ile besleniyor ve her gün masaj yapılarak rahatlamaları sağlanıyor.
7

Çörek-1000 dolar

Aşçı Frank Tujague tarafından New York’taki Westin Hotel için üretilen bu simit, trüf kreması ve yenilebilir altınla servis ediliyor.
8

Matsutake Mantarı: 1000 dolar

Pahalı olmasının nedeni dünyada nadir bulunması. Japonya’da nadir yetişen ve trüf mantarına yakın güçlü aroması ile yemeklere lezzet katıyor.
9

Omlet: 1000 dolar

New York’taki Le Parker Meridien Oteli’nin içindeki restoranda yapılan omlette altı yumurta dışında, 300 gram Sevruga havyarı ve bir adet de ıstakoz var. Üzeri de yine havyarla süsleniyor.
10