Apple’dan 10 Sunum Tekniği

767

Başarılı sunumlar için Apple’ın önerilerini uygulayın.

1. Bir slayt bir fikir

Vermek istediğiniz tüm bilgileri bir slaytta toplamayın. İstatistiklere bakılırsa tek bir slaytta bir rakam verildiğinde seyirciler daha kolay odaklanabiliyor. Apple CEO’su Tim Cook, yazılım geliştiricileri için sundukları biletlerin 6 milyon kullanıcı tarafından 71 saniyede tüketildiğini açıklarken 1. slaytta “6.000.000”, 2. slaytta “71 saniyede” ve 3. slaytta “satıldı” bilgilerini vererek seyircilere bilgileri parça parça vermeyi tercih etmiştir.

2. Kısaltma yerine tam sayıyı kullanın

App Store’dan 50 milyar uygulama indirildiğini duyuran  Tim Cook, “50 milyar” değil “50.000.000.000” şeklinde bir kullanımı tercih etmiştir. Bu sayede dinleyicileri daha iyi etkileyeceğini düşünmektedir.

3. Kişisel düşüncenize göre sunum yapmayın

Apple sunumlarındaki tek bir slaytta bile kişisel düşünce değil veriler ön plandadır.

4. Sahnede yalnız olmayın

Pek çok CEO ve yönetici, sunumları baştan sonra yalnız yapmanın ideal olduğuna inanır. Ancak Tim Cook her daim sahneye çalışma arkadaşlarını davet eder. Bu sayede bilgileri konunun uzmanlarından sunma şansına sahip olursunuz. Ayrıca monotonluktan kaçınmak daha kolay olabilir.

5. 10 dakika kuralı

Tim Cook, dinleyicilerin dikkatini ancak 10 dakika toplayabileceğini düşündüğünden olsa gerek 10 dakika sonrasında ya başka bir konuşmacıyı sahneye davet etmektedir ya da ufak bir ara vermektedir.

6. Şoke edici olun

Sıradan cümleler dinleyicinin dikkatinin dağılmasına neden olur. Arada yapacağınız espriler, ani ses değişiklikleri ve ilginç örnekler dinleyiciyi yakalamanıza yardımcı olur.

7. Twitter’da yazar gibi cümle kurun

Kağıda yazsanız bir paragrafı bulacak uzun cümleler kurmayın. Twitter’da yazar gibi 140 karakteri geçmeyecek cümleler tercih edin.

8. Zaman harcamaktan çekinmeyin

İzlediğiniz 20 dakikalık Apple sunumunun hazırlık ve pratik aşaması 250 saati bulabilir. Sunumun kolaylığı, ilgi çekiciliği ve etkileyiciliği için zaman harcamaktan kaçınmayın.

9. Ekip arkadaşlarınıza değer verin

Ekip arkadaşlarınıza teşekkür etmekten asla çekinmeyin. Tim Cook her sunumda teşekkürlerini sık sık dile getirmekten geri durmamaktadır.

10. Sunumlarınız paylaşılabilir olsun

Apple yetkilileri yaptıkları her sunumun videosunu paylaşmaya özen göstermektedir. Siz de bunu alışkanlık haline getirirseniz kullanıcılara daha kolay ulaşırsınız.